„Motinos pieno“ rašymas emociškai buvo pats sunkiausias. Prisipažinsiu, jog kurdama istoriją buvau itin atvira, itin žiauri pati sau ir tai pareiklavo didžiulio emocijų ir energijos kiekio. (Nora Ikstena)
Šis romanas – tai pasakojimas apie tris moterų kartas sovietinėje Latvijoje, apie titaniškas pastangas išlikti savimi po kolektyviniu Sovietų valdžios presu. Tai moterų romanas; vyrai čia tik šmėkšteli, palikdami blankų pėdsaką. Romanas apie gydytoją, tremtinio dukrą, iš kurios sovietų valdžia atima viską; ne tik profesinę ateitį ir tapatybę, bet ir gyvenimo džiaugsmą bei šeimą. Jos šeima – tai dukra, kurią ji bandė apsaugoti nuo gniuždančios valdžios, ir motina, kuri vienintelė stengėsi perduoti anūkei šilumą ir norą gyventi. Tai pasakojimas apie bandymus išlikti, nepaaukojant savo įsitikinimo ir žmogiško smalsumo, ir apie kainą, kurią tenka mokėti už tą išlikimą. Apie emocinę ledo sieną, kuria motina atsitveria nuo dukters – iš meilės ir noro apsaugoti. Apie stingdantį sistemos negailestingumą, apie bejėgiškumą ir pasipriešinimą. Apie tris moteris – senelę, dukrą ir anūkę. Apie nemeilę, kuri yra kaip išsigelbėjimas, apie aplinką, kur nuodais virsta viskas – netgi motinos pienas.
Iš pirmo žvilgsnio tai – romanas apie motiną ir dukterį Sovietų valdomoje Latvijoje 1969–1989 metais. Tačiau giliau slypi ir šalies istorija nuo sovietinės stagnacijos iki nepriklausomybės paskelbimo, ir klampi, žlugdanti skundimo, įtarinėjimų ir visuotinės apatijos atmosfera, ir sovietinė mokykla, ir artėjančios laisvės nuojauta. Viskas atpažįstama. Viskas – apie meilę, nemeilę ir instinktą gyventi.
Nora Ikstena (g. 1969) garsiausia, daugelį svarbių apdovanojimų pelniusi Latvijos rašytoja, prozininkė ir eseistė, tarptautinę šlovę pelniusi romanu „Motinos pienas“. Latvijos Universitete ji mokėsi Latvių kalbos filologiją, vėliau, anglų kalbą ir literatūrą studijavo Kolumbijos universitete, Misūryje. Tiek gyvendama Latvijoje, tiek Amerikoje dirbo įvairių žurnalų ir leidinių redaktore. Kaip rašytoja Nora debiutavo rašydama biografijas. Nora neslepia, jog didelę įtaką jos kūrybai padarė nemažai lietuvių rašytojų, tarp kurių ir Ričardas Gavelis, Antanas Škėma, bei jos gera bičiulė Jurga Ivanauskaitė.